Pozarządowi potrafią

W sobotę (19 września 2020 r.) w Dąbrowie Górniczej odbył się Festiwal Ludzi Aktywnych. W Parku Hallera lokalne organizacje pozarządowe pokazywały, co robią na co dzień.

W sobotę (19 września 2020 r.) w Dąbrowie Górniczej odbył się Festiwal Ludzi Aktywnych. W Parku Hallera lokalne organizacje pozarządowe pokazywały, co robią na co dzień.

Wydarzenie, które trzynasty raz odbyło się w mieście, prezentuje bogaty przekrój dąbrowskich i zagłębiowskich stowarzyszeń oraz fundacji. Tym razem przyjęło formę gry miejskiej.

Uczestnicy „Wielkiej gry dla aktywnych” przemierzali park i na stosikach 28 organizacji rozwiązywali zadania sprawnościowe i teoretyczne, odpowiadające profilowi działalności danego stowarzyszenia czy fundacji. Tą drogą przybliżano im, czym zajmują się lokalni aktywiści. Wachlarz ich inicjatyw jest szeroki. To m.in. działalność artystyczna, sportowa i edukacyjna, wspieranie niepełnosprawnych i seniorów, pomoc społeczna, pielęgnowanie lokalnej tradycji, rozwijanie rozmaitych hobby, działania prozdrowotne, poradnictwo czy angażowanie mieszkańców w sprawy publiczne.

– Organizacje pozarządowe dają radę! Wielkie podziękowania za to, że wam się chce, że działacie 365 dni w roku. Cieszę się, że jako samorząd możemy was wspierać – podkreślał Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Park Hallera odwiedził również Zbigniew Podraza, były prezydent miasta, który od 2006 r. – od początku sprawowania swojej funkcji – wspierał pozarządowców i stawiał na współpracę z nimi.

– Bardzo miło patrzeć, jak to wszystko od kilkunastu lat w naszym mieście się rozwija. Zawsze można na was liczyć, organizacje pozarządowe nie zawiodły i nie zawodzą – powiedział Zbigniew Podraza.

Z uczestnikami Festiwalu spotkała się też Agnieszka Pasternak, przewodnicząca Rady Miejskiej, w parku byli radni miejscy oraz parlamentarzyści z regionu.

Festiwal po raz kolejny udowodnił, że Dąbrowa Górnicza jest dobrym miejscem do prowadzenia swojej działalności, a stowarzyszenia i fundacje to partnerzy dla samorządu. Wydarzenie ponownie pokazało, że organizacje pozarządowe są tworzone przez ludzi pełnych energii, pomysłów i chęci do działania na rzecz innych.

Obejrzyj film z Festiwalu Ludzi Aktywnych: https://www.facebook.com/watch/?v=379699539737506

Festiwal Ludzi Aktywnych 2020. Wielka Gra Miejska dla Aktywnych, Motoserce i wiele innych atrakcji